Araç Takip Sistemleri Nedir?

araç takip sistemi bulunan araçlar

Araç takip sistemleri Gps verileri sayesinde aracınızın konumu nerede olursa olsun görür  ve takip etmenizi sağlar. Gps den alınan veriler takip cihazının içindeki hattın veri merkezine gönderilir.Böylelikle kullanıcılar bilgisayarlarındaki yazılım sayesinde verilerin işlenerek araçlarını sanal harita üzerinden takip edilmesine ve bunun yanı sıra birçok detaylı bilgiye ulaşabilmesine yarayan sistemlere genel olarak takip sistemleri denilmektedir.

Araç içine yerleştirilen araç takip cihazı, GPS  (Global Positioning System; Küresel Konumlama Sistemi) uyduları üzerinden aracın bulunduğu konum bilgilerini belirler ve bu bilgileri aracın üzerindeki diğer bilgilerle birleştirip GSM (Global Systemfor Mobile Communications; Mobil İletişim için Küresel Sistem) aracılığıyla ana sunuculara iletir.

Kullanıcılar internet üzerinden sisteme bağlanarak araçlarıyla ilgili tüm bilgilere ulaşabilir.

Sayısal haritalar üzerinde size özel yerleri işleminizi ve araçların buralara gidiş, geliş ve kalış zamanlarını gösterir, bekleme süresi aşımını bildirir.

Bu, sizin eyleme geçmenizi sağlar ve sonucunda size zaman tasarrufu olarak geri döner.

Sistemin önemli özelliklerinden biri her araca istenilen hız limitinin tanımlanması ve tanımlanan hız limitinin aşılması durumunda, daha önceden sisteme tanımlanan kurumlara ya da kişilere anında uyarı mesajı gönderilmesidir.

Böylece ani hızlanmalar, ani yavaşlamalar, savrulmalar, yüksek devirde araç kullanımları takip edilerek kötü araç kullanımı kontrol altına alınıyor ve hız yapılması engelleniyor.

Böylece hem kaza riski düşüyor hem de trafik cezaları azalıyor.

Trafik kazalarının başlıca nedenleri arasında yer alan aşırı hız, aslında araç takip sistemleri ile sadece hız kameralarının olduğu yerlerde değil, 7 gün 24 saat her saniye ve her yerde kontrol ve denetim altına alınabilir durumdadır.

Çeşitli aksesuarlar ve sensörler yardımıyla yapılacak özelleştirmeler sayesinde detaylı raporlama imkanı da sunuluyor. Araçlara ait detaylı raporları 5 sene öncesine kadar kayıtlı tutulur.

Genel işletme ve yönetim giderlerini düşürür.

Planlama ve araç rotalarını optimize ederek, sürücüleriniz daha etkin, daha çevre dostu ve güvenli bir sürüş deneyimi elde eder.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>